درخواست شما با موفقیت ثبت شد.
منتظر دریافت پیامک باشید.
متاسفانه خطایی در ثبت درخواست شما بوجود آمده است.
لطفا بعدا دوباره امتحان کنید
درخواست شما یک بار پردازش شده است.
لطفا دقایقی دیگر مجددا امتحان کنید.
تعداد دفعات مجاز درخواست شما به پایان رسیده است.

گزارش لایو چگونه خلاقانه بفروشیم؟

  • 28 آذر 1400
گزارش لایو چگونه خلاقانه بفروشیم؟

ما می‌خواهیم کسب و کارها پیشرفت کنند. سعی می‌کنیم خدماتی ارائه کنیم که در نهایت منجر به رشد کسب و کارها شود. به همین منظور دور هم نشستیم و فکر کردیم که چطور میتوانیم این کار را بهتر انجام بدهیم. ما به تازگی تصمیم گرفتیم از یک مشاور خبره کسب و کار دعوت کنیم تا در صفحه اینستاگرام رقم با کاربران به گفتگو بنشینند و جدیدترین تجربیات خود را در زمینه خلاقیت در فروش به رایگان ارائه دهند.

چهارشنبه گذشته، 24 آذر آقای امین همیری - مربی کسب و کار و خلاقیت به اینستاگرام رقم آمدند. ایشان در زمینه‌ی آموزش عملی خلاق شدن ذهن جهت استفاده در فروش صحبت کردند. در این مقاله می‌توانی با موضوعات مطرح شده در این پخش زنده آشنا شوی.

خلاقیت در فروش چه فایده‌ای دارد؟

از زمانی که کرونا وارد دنیای ما شد، بسیاری از کسب و کارهایی که به صورت حضوری فروش داشتند، دچار مشکل شده اند. طبیعتا دلیل اصلی آن هم کاهش حضور مردم در جامعه است. از طرفی در این زمان، رقابت به دلیل وجود محصولات و فروشگاه‌های متعدد بسیار زیادتر از گذشته شده است. این دو عامل باعث می‌‌شوند تا خلاقیت در فروش مهم‌تر از همیشه شده باشد.

نوآوری باعث می‌شود تا بتوانی نسبت به رقبای خودت تمایز قابل توجهی ایجاد کنی که مشتری را به سمت مغازه ات سوق دهد و در نهایت باعث افزایش فروش شود.برای مثال فرض کن می‌خواهیم یک فروشگاه اسباب بازی را اداره کنیم. عموم اسباب بازی فروشی ها یک ویترین دارند که اسباب بازی های رنگارنگ را در آن مرتب و منظم چیده اند. کودکانی که دست در دست پدر یا مادر به مغازه می آیند از پشت ویترین یک اسباب بازی را انتخاب می کنند و پدر یا مادر آن‌ را برایشان تهیه می‌کند. 🔔حالا بیا کمی خلاقیت بخرج بدهیم! اگر ما هم صرفا به همین روش اسباب بازی ها را بفروشیم چه تمایزی نسبت به بقیه اسباب بازی فروشی های شهر پیدا می‌کنیم؟

خب! بگذار کمی فکر کنیم... چطور است یک میز بازی وسط فروشگاه قرار دهیم. حالا جعبه آن دسته از اسباب بازی هایی را که فروش بیشتری دارند باز می‌کنیم و در دسترس کودکان قرار می‌دهیم تا بتوانند با آنها کمی بازی کنند! نتیجه چیست؟ کودکان اسباب بازی ها را بهتر می‌شناسند. طالب آن میشوند. فروش بالا می رود. به همین سادگی.

میز بازی در مغازه اسباب بازی فروشی
میز بازی در مغازه

خلاقیت در تجربه مشتری

یک مشتری در ابتدا از روی کنجکاوی درباره‌ی محصولی وارد فروشگاه می‌شود. هنوز خرید انجام نداده است. باید بتوانی با مشتری ارتباط برقرار کنی سپس او را جذب کنی تا محصول را از تو بخرد. بعد از خرید نیاز است به گونه‌ای رفتار کنی که بتوانی مشتری یکبار-خرید-کرده را به یک مشتری وفادار تبدیل کنی. در مرحله بعد این مشتری وفادار به مشتری مدافع تبدیل خواهد شد. به این مراحلی که معرفی کردیم مدیریت تجربه مشتریان(CEM) می‌گویند. خب چه کار کنیم که تجربه مشتری را بهتر کنیم؟ اینجاست که زنگ خلاقیت دوباره به صدا در می آید...

مثال اسباب بازی فروشی را به خاطر داری؟ ما یک تجربه بیاد ماندنی از آمدن به اسباب بازی فروشی برای کودکان خلق کردیم که در کمتر مغازه دیگری تجربه کرده بود. علاوه بر اینکه فروش ما بهتر از اسباب بازی فروشی های دیگر شده است ، دفعه بعدی که پدر یا مادر کودک بگویند برویم اسباب بازی بخریم مغازه ما اولین جایی است که به آن مراجعه خواهند کرد. خوش به حال ما😍

خلاقیت در معرفی ویژگی، مزیت و منفعت به مشتری

خب حالا پدر و مادر آن کودک تصمیم گرفته اند که یک اسباب بازی جدید برای کودک دلبندشان بخرند و دست خالی از مغازه خارج نشوند چرا که کودک قند عسلشان حسابی از این اسباب بازی خوشش آمده است. بصورت معمول سوال اصلی که آنها دارند درباره قیمت اسباب بازی است. ما هم میتوانیم خیلی خشک و بی روح آنها را به اتیکت روی محصول که قیمت را نشان میدهد ارجاع بدهیم. چه قدر خسته🤒

بگذارید زنگ خلاقیت🔔 را یک بار دیگر به صدا در بیاوریم! بیایید ابتدا ویژگی‌های اسباب بازی را به درستی به پدر و مادر کودک معرفی کنیم:

سلام ، چه انتخاب خوبی کردید. این پله برقی پنگوئنی یک اسباب بازی شاد ، مفرح و موزیکال است!

مشتریان حق دارند که اطلاعات کاملی برای خرید و تصمیم گیری داشته باشند. سپس مزیت این اسباب بازی را بیان میکنیم یعنی همان چیزی که این اسباب بازی را نسبت به سایر محصولات مشابه و رقبا متمایز می کند:

این اسباب بازی برای اکثر کودکانی که برده اند جذاب است. حتی بعضی پدر مادرهایی بزرگسال هم آنرا دوست دارند!

مشتری حق دارد از منافعی که اسباب بازی برای او دارد باخبر شود. مشتری باید بداند که این خرید به چه دردش می خورد و چه فایده ایی برایش دارد:

شمایی که مادر این کودک دلبند هستید میتوانید ساعت ها در کنار کودک خود بنشینید و از بازی کردن او با این اسباب بازی جذاب فیلم برداری کنید تا وقتی بزرگ شد به نشان بدهید!

و تمام! دیدی خلاقیت بخرج در ارائه محصول چقدر موثر است؟ این هم لینک خرید اسباب بازی برای هر وقت که بچه دار شدی🤗

قبل از خلاقیت، خودت را باور کن

اگر وقتی میخواهی یک کار جدیدی را به انجام برسانی احساس ترس پیدا میکنی یا اینکه وقتی میخواهی روش متفاوتی از دیگران کسب و کار را اداره کنی دلهره داری که نکند ضرر کنم احتمالا چندان مطمئن نیستی که درون همه انسان ها سرچشمه های خلاقیت وجود دارد. شاید فکر میکنی خلاقیت خوب است اما فقط برای بعضی از آدم ها که استعداد و نبوغ متفاوتی نسبت به بقیه دارند. خلاقیت خوب است. فروش بهتر میشود. همه این ها درست!

حالا 🔔زنگ خلاقیت را از کجا شروع کنیم؟ شاید ما اینکاره نباشیم... نه؟؟

✅اصل اساسی این است که باید اول از هر کاری خودت را به عنوان یک فرد خلاق قبول کنی. در واقع هرچه خودت را خلاق‌تر بدانی، ایده‌های جدید و تازه‌ تری به ذهنت خطور می‌کند.

🚫 هر چه بیشتر به خودت به عنوان یک آدم خلاق شک داشته باشی این چشمه ایده ها و فکر های ناب به خشکی می‌گراید.

با یک طوفان فکری دست به کار شویم!

چطور است برای اولین قدم از مشتری های اسباب‌بازی فروشی بپرسیم چطور میتوانیم به شما کمک کنیم؟ احتمالا آنها برایمان از چیزهایی بگویند که میخواهند داشته باشیم و نداریم. کارهایی را بخواهند که نکردیم. نیازهایی را بیان کننده که باید از آنها بر طرف کنیم. این بازخورد ها سر نخ هایی است که از درون آنها میتوانیم مسائل را شناسایی کنیم و به آنها خلاقانه پاسخ دهیم.

ما هنوز داریم یک اسباب بازی فروشی را اداره می ‌کنیم. مشتری های ما گفته اند که اسباب بازی های پلاستیکی سرطان زا هستند و مایل نیستند که برای کودکان سرطان بخرند. حالا چه کار کنیم؟ بیشتر اسباب بازی های بازار پلاستیکی هستند!

حالا یک کاغذ را به ۵ قسمت تقسیم می‌کنیم. ۵ دقیقه زمان می‌گیریم. روی هر تکه کاغذ یک راه حل برای برطرف شدن این دغدغه مشتری یادداشت میکنیم. زمان را متوقف میکنیم. به این تمرین طوفان فکری یا Brain Storming می‌گویند. در طوفان فکری باید توجه کرد که همه‌ی ایده‌ها را بنویسیم، حتی اگر ایده ای مسخره به نظر بیاید و ظاهرا قابلیت انجام هم نداشته باشد. به کاغذ و زمان بیشتری نیاز داری؟ آفرین! ادامه بده.

در بین ایده هایی که پیدا کردیم به این رسیدیم که اسباب بازی ها اورگانیک غیر پلاستیکی آسان ترین راه حل کردن دغدغه این مشتری هاست. چه ایده نابی! پس کسی قبل از ما هم با این مشکل روبرو شده و برای حل آن همچین اسباب بازی هایی تولید کرده است.

فروش بیشتر در کاربردهای خلاقانه از محصول

بد نیست کاربردهای غیر معمول و مرسوم محصولاتمان را کشف کنیم. یک اسباب بازی بجز بازی کردن بچه ها چه استفاده دیگری دارد؟ شاید...

  • یک اسباب بازی بخشی از نوستالژی و خاطرات دوران کودکی بزرگسالان امروز باشد که هنوز هم در مغازه مان موجود است
  • از یک اسباب بازی ممکن است برای خراب کردن توسط بچه ها استفاده شود که کنجکاوی شان تقویت شود
  • از یک اسباب بازی ممکن است برای تزیین محیط استفاده شود مثل عروسک ها

قبل از به پایان مقاله برسیم ... همین حالا به عنوان تمرین خلاقیت: «یک خودکار را در نظر بگیر و وقتی به پایان مقاله رسیدی کاربردهای دیگر آن خودکار را به غیر از نوشتن را در قسمت نظرات بنویس» تا بتوانی خلاقیت خودت را افزایش بدهی.

جالب بود. خب حالا چگونه می‌توانیم از این کاربردهای خلاقانه برای فروش بیشتر استفاده کنیم؟ هنوز نمی‌دانیم! تعجب نکن! ما هم مثل تو منتظر پخش زنده های آینده صفحه اینستاگرام رقم هستیم تا ببینیم چطور میتوانیم از این تکنیک ها بهتر و بیشتر استفاده کنیم. قرار ما چهارشنبه همین هفته در اینستاگرام رقم. به امید دیدار!

نظرات

بی صبرانه منتظر شما هستیم!

نظر بدهید!
code

حساب کتاب طلب | بدهی را رایگان شروع کن!

منتظر چه هستی؟ سادگی سود است. دفترحساب راحت و سریع رقم