درخواست شما با موفقیت ثبت شد.
منتظر دریافت پیامک باشید.
متاسفانه خطایی در ثبت درخواست شما بوجود آمده است.
لطفا بعدا دوباره امتحان کنید
درخواست شما یک بار پردازش شده است.
لطفا دقایقی دیگر مجددا امتحان کنید.
تعداد دفعات مجاز درخواست شما به پایان رسیده است.

یازده تا از برترین سوالات تسویه حساب طبق قانون کار

  • 27 تیر 1399
یازده تا از برترین سوالات تسویه حساب طبق قانون کار
دفتر حساب
تو این مقاله می خوام برات درباره ی سوالات متداول تسویه حساب مطابق با قانون اداره ی کار صحبت کنم  تا بتونم در این زمینه ابهامات رو از بین ببرم . تفاوت تسویه حساب و تصفیه حساب اولین سوال متداولیه که پرسیده میشه. تسویه حساب یعنی مساوی کردن حساب  طلبکار و بدهکار ولی  تصفیه حساب به معنی پرداخت  و صاف کردن حساب طلبکار در پایان کاره. دومین سوال متداول، درباره تسویه حساب کارگران و موضوعات مرتبط با اونه که در ادامه برات میگم.

فرم تسویه حساب کارگر چه جوریه ؟

فرم تسویه حساب کارگر اگه کارگر درباره ی  تسویه حساب و موضوعاهای مربوط بهش بدونه، می تونه از حقش دفاع کنه و نذاره بهش ظلم بشه ولی خب جایی که این مطالب رو شفاف براش توضیح بدن نیست. اگه ادامه ی مقاله رو بخونی برات به صورت شفاف این مورد رو توضیح میدم و سوالاتت رو جواب میدم..
  • رابطه ی مالی کارفرما و کارگر چه جوریه؟
اولین چیزی که درباره ی تسویه حساب باید بدونی رابطه ی بین کارگر و کارفرما در قانونه. کارگر براساس ماده 2 و 3  قانون کار باید در ازای دریافت مزد برای کارفرما کار کنه. در داخل عبارت بالا دریافت مزد برای تعریف رابطه ی بین کارگر و کارفرما استفاده شده که رابطه ی مزدی بین کارگر و کارفرما براساس دو ستون طلبکار و بدهکار تعیین میشه. یعنی کارگر با انجام کار از کارفرما طلبکار میشه  و درعوض کارفرما بدهکار میشه. برای کارهای کوتاه مدت قرارداد به صورت شفاهی بین کارفرما و کارگر نوشته میشه اما در کارهای بلندمدت قرارداد به صورت کتبی  نوشته میشه. براساس ماده 37 قانون کار برای کارهای طولانی مدت به صورت ماهانه یک میزان حقوق پرداخت میشه و در اصلاح تسویه حساب انجام میشه و در انتهای هرسال مزایای سالیانه و در آخر خدمت، مزایای پایان خدمت پرداخت میشه و در اصطلاح تصفیه حساب انجام میشه.
  • برگه تسویه حساب کارگر چیه؟
یک برگه ست که توش حساب و کتاب کارگر نوشته شده و بعد از پرداخت، میزان ثبت شده در برگه  به امضای کارگر می رسه و در بایگانی شرکت نگهداری میشه. برگه تسویه حساب کارگر
  • نحوه ی تسویه حساب کارگر 
آخرهرماه یه سند حسابداری به اسم فیش حقوق که شامل ریز تمام مزایای و حقوق ماهیانه تنظیم شده به کارگر داده میشه،  براساس اون حقوق به حساب کارگر واریز میشه و تسویه حساب صورت می گیره.

کدوم کارگرا شامل قانون کار میشن و چه مزایایی دارن؟

تسویه حساب کارگران شامل قانون کار کارگرای با  قرارداد بلند مدت می تونن به ازای هر ماه آخر سال دو ماه حقوق سنوات بگیرن و کارگرهای با  قرارداد کوتاه مدت می تونن به ازای هرماه کار معادل پنج  روز حقوق سنوات بگیرن. هر کارگر می تونه در هر سال 9 روز مرخصی داشته باشه که اگه استفاده نکنه سوخت میشه مگه این که با کارفرما هماهنگ کنه تا برای هر مقدار از مرخصی ای که استفاده نمی کنه حقوق بگیره که میزان این حقوق براساس یک سی ام حقوق دریافتی در ماهه. هم چنین همه ی کارگرا طبق قانون باید توسط کارفرما بیمه تامین اجتماعی بشن و ماهانه براشون حق بیمه پرداخت بشه.
  • کارگر کارگاهایی با تعداد نیروی کم شامل قانون کار میشه یا نه؟
طبق آیین نامه ی اجرایی ماده 191 قانون کار، کارگاه ها با تعداد نیروی کمتر از ده نفر شامل بعضی ازمفاد قانون کار نمیشن و اون کارگر از بعضی از مزایا نمی تونه استفاده کنه.
  •  کسر حقوق بابت خونه سازمانی از حقوق کارگر توسط کارفرما قانونی هست یا نه؟
ماده 45 قانون کار به کارفرما اجازه داده که مبلغی رو برای خونه سازمانی یا خوابگاه از حقوق کارگرکسرکنه البته باید برای میزانش با کارگر به توافق برسه.
  •  دریافت مزایا طبق قانون کار و کارکردن همزمان در چند تا کارگاه از نظر قانونی مشکلی داره؟
از نظر قانون هیچ مشکلی نداره و فرد می تونه با توجه به شرایط و مدت کار تو اون کارگاه از مزایای قانون کار بهره ببره و هیچ محدودیتی وجود نداره.
  • آیا بستن قرارداد پیمانکاری، کارگر رو از شمول قانون کار خارج می کنه؟
کسایی که که به صورت پیمانی استخدام میشن شامل قانون میشن و اگه یه موقع به اختلاف با کارفرما خورد می تونه  بره اداره کار و شکایت کنه تا مزایاش رو طبق قانون کار بگیره.

آیا تسویه حساب خدمه و مستخدمین منزل شامل قانون کار میشه؟

تسویه حساب مستخدمین تصورغلطی بین خدمه و مستخدمین منزل وجود داره. این که فکر میکنن اونا شامل هیچ قانونی نمیشن و برای بالا رفتن حقوق و مزایاشون موقع تسویه حساب باید ظلم بعضی از افراد رو بپذیرن. طبق قانون، خدمه و مستخدمین منزل هم شامل قانون کار میشن، می تونن طبق این قانون حقوق و مزایا دریافت کنن و می تونن از حقشون دفاع کنن. تسویه حساب کارگاه خونوادگی

کارگاه خونوادگی چیه؟

به کارگاه هایی که فرد به همراه همسر یا فامیل های نسبی درجه ی یک کار رو انجام بده کارگاه خانوادگی میگن و از شمول قانون کار خارج میشه. یکی از سوال هایی که زیاد پرسیده میشه اینه که آیا کارگاه هایی که دوتا برادر داخلش کار میکنن خانوادگی محسوب میشه یا نه ؟ کارگاه های که دو تا برادر داخلش کار میکنن خانوادگی محسوب نمیشه و شامل قانون کار میشه ، اونا می تونن طبق ماده 188 قانون کار و قانون 1032 قانون مدنی از مزایای قانون کار بهره مند بشن. تا اینجا مهمترین سوالات رو برات گفتم. می تونی برای خوندن سوالات بیشتر روی این لینک بری. از تسویه جساب چی فهمیدی

تو این مقاله چی به معلوماتت اضافه کردم؟

تو این مقاله به یازده تا ازمهم ترین سوال های متداول تسویه حساب جواب دادم  و از ابهام خارجت کردم. اگه می خوای بیشتر درباره ی دفترحساب و تسویه حساب بخونی  اینجا رو بزن و مقالاتش رو بخون. نمیدونم توی مواجهت با قانون کار چه اتفاقی برات افتاده برای همین مشتاقم تا داستانت رو برام  تو قسمت دیدگاه بگی. حالا با من حرف بزن. به نظرت قانون کار به صورت عملی چقدر به کار میاد؟ جوابت به این سوال رو پایین سایت توی قسمت دیدگاه برام بنویس.    
نظرات
  1. سلام. من در شرکتی حدود 5 سال خورده ای کار کردم. اما یکماه اول برام بیمه رد نکرده ولی تو فیش حقوقی از حق بیمه ازم کم شده و اینکه شرکت به هر نحوی که خودش تعطیل میکرده اومده از مرخصی استحقاقی ما استفاده کرده و ماهم مجبور بودیم مرخصی را امضاع کنیم و گزنه بیرون میکرد مارا و حتی روزهای جمعه از ما کار میکشید اما برامون روز عادی رد میکرد و الان منا اخراج شدم و شکایت کردم برای حق و مزایام خواهشن بفرمایید که چند موردی که گفتم چطوری برسی میشه. ممنون

نظر بدهید!