درخواست شما با موفقیت ثبت شد.
منتظر دریافت پیامک باشید.
متاسفانه خطایی در ثبت درخواست شما بوجود آمده است.
لطفا بعدا دوباره امتحان کنید
درخواست شما یک بار پردازش شده است.
لطفا دقایقی دیگر مجددا امتحان کنید.
تعداد دفعات مجاز درخواست شما به پایان رسیده است.

راهنمای کامل نوشتن دفتر حساب با ابزارهای جدید

  • 11 آبان 1399
راهنمای کامل نوشتن دفتر حساب با ابزارهای جدید
حسابداری و دفترحساب

داخل زبان فارسی ضرب المثل های زیادی شنیدید که خیلی اوقات ازشون استفاده می کنی. یکی از این ضرب المثل ها ( حساب، حساب است، کاکا، برادر) که خیلی هم معروفه و حداقل یک بار این ضرب المثل رو شنیدی.

به مفهومش تا حالا دقت کردی؟

بزار برات درباره ی مفهومش صحبت کنیم. این ضرب المثل به این معنی که حساب و کتابت تو دفتر حساب رو از برادریت جدا کن تا یه موقع سر مسایل مالی با برادرت به مشکل برنخوری و هر کدوم رو سرجای خودش داشته باش.

از این مقاله چه چیزی دریافت می کنی؟

با وجود کرونا همه چی تغییر کرد، مردم از ترس کرونا از خونه بیرون نمیان و سعی می کنن که از ابزار های الکترونیکی برای همه چیز استفاده کنند و رابطه ها و وسایل کاری سنتی که موجب انتقال ویروس کرونا از طریق تجمع یا سطح فیزیکی میشه رو کمتر به کار به کار ببرن.

در این شرایط تو هم مجبوری بری سرکار، کارت هم یا کارمندیه یا این شغلت آزاده که در هر صورت با وسایل خطرناکی مثل دفتر حساب سر و کار داری و این میتونه ریسک مبتلا شدن به کرونا را افزایش بده پس بهتره که سعی کنی تو هم به سمت استفاده از ابزارهای الکترونیکی بری و از وسایل سنتی و دستی کمتر استفاده کنی.

تو میتونی موبایلت رو به عنوان دفتر حساب در نظر بگیری و حساب و کتابت رو اونجا بنویسی. برای انجام این کار میتونی از یکسری ابزار مثل برنامه حسابداری رقم استفاده کنی.

در ادامه من رو همراهی کن تا باهم درباره ی سیر تا پیاز دفتر حساب و ابزارهای لازم برای نوشتنش حرف بزنیم تا بتونی راحت حساب و کتابت رو انجام بدی.

تاریخچه کامل استفاده از دفتر حساب

اول از همه باید با تاریخ حسابداری و نوشتن دفتر حساب آشنا بشی، چون دلت قرص میشه که برای چیز الکی وقت نمیزاری و دفتریه که از اول تاریخ بشریت اون رو به کار می بستن. برو تا با هم دربارش بخونیم.

تاریخ حسابداری کهن

تاریخچه حسابداری و نوشتن دفتر حساب به تمدن های باستانی بر می گرده. 7000 سال پیش مصریان و بابلیان اولین کسانی که از سیستم شمارش پول، حسابرسی استفاده کرده اند معابد بیشتر سیستم شمارش پول و داد و ستد رو استفاده می کرده اند.

در هزاره دوم قبل از میلاد گسترش تجارت نقش سیستم حسابرسی و نوشتن دفتر حساب رو افزایش داد براساس نسخه سلسه مراتبی مصریان الفبای آوایی رو برای حسابداری اختراع کرده اند همچنین شواهدی وجود دارد که در مصر افرادی به نام کنترلگر کاتبان حسابرسی رو در اختیار داشته اند. در حدود قرن چهارم قبل از میلاد مصریان و بابلیان دارای سیستم ممیزی برای بررسی حرکت داخل و خارج انبارها بوده اند.

زمان امپراتور آگوستوس که 63 قبل از میلاد است، دولت روم به طور دقیق به اطلاعات مالی دسترسی داشت و بر روی آنها نظارت می کرد.

کتیبه الهی آگوستوس در واقع یک نوع دفتر حساب بوده که هزینه های امپراطور در آن می نوشته اند. گستردگی دامنه سیستم حسابداری و نظارت مالی در زمان روم نشان می دهد که آنها از این سیستم جهت برنامه ریزی و تصمیم گیری استفاده می کرده اند.

در زمان حکومت مودیان در هند برای مدیریت مالی کتاب نوشته اند و از این کتاب رو جهت حسابرسی استفاده می کردند.

اروپا

دفتر حساب در اروپا

در زمان قرون وسطی اروپاییان جهت نظارت همزمان بر چندین معامله همزمان سیستم حسابداری رو به کار می بستن. معرفی رسمی دفتر حساب دوطرفه از موفقیت های حسابداران در این زمان می باشد.

پدر علم حسابداری مدرن لوکا پاسیولی ایتالیایی که در زمینه نوشتن دفتر حساب دو کتاب دارد اما حسابداری مدرن در اسکاتلند و در قرن نوزدهم شکل گرفت، حسابداران بیشتر به انجمن های حقوقی تعلق داشته اند و مردم از طریق این انجمن ها خدمات حسابداری دریافت می کردند.

ایران

سابقه حسابداری در ایران به هزاره چهارم قبل از میلاد بر می گردد در ایران کاهنان افرادی بودند که بر روی امور مالی نظارت می کردند. در گودین تپه و تپه یحیی نشانه هایی از اسکناس سفالی یافته اند که مردم قدیم ایران آن ها رو برای حسابداری به کار می بسته اند.

حسابداری مدرن

نوشتن دفتر حساب در زمان انقلاب صنعتی

آمریکا و اروپا

دو مفهوم اصلی حسابداری مدرن رو تشکیل می ده که سیستم دفترداری و نوشتن اطلاعات مالی این مفهوم رو تشکیل داده اند.

در اواسط قرن نوزدهم میلادی و در زمان انقلاب صنعتی انگلیس این کشور مرکز اقتصادی جهان بود با گسترش شرکت ها تقاضا برای حسابدارها با مهارت زیاد و دارای توانایی دسترسی سریع نیز گسترش پیدا کرد و این حرفه به بخش جدایی ناپذیر شرکت ها تبدیل شد.

برای بهبود وضعیت حرفه، حسابدار ها با تشکیل انجمن های سلطنتی در انگلستان و ولز به دور یکدیگر جمع شدند این موسسه ها ابتدا با کمتر از 600 عضو شروع به کار کرد اما به تدریج اعضای آنها گسترش پیدا کرد و قوانینی رو جهت پذیرش ترسیم کردند در ادامه به مانند انگلستان انجمن حسابدار ها در آمریکا نیز تشکیل شد.

حسابداری در زمان بحران اقتصادی آمریکا

کمیسیون اوراق بهادار و بورس در امریکا برای حفظ منافع عمومی در زمان بحران اقتصادی به وجود آمد و با تدوین اصول و استاندارهایی حفظ منافع عمومی رو به سرانجام رسوند. به مرور این کمیسیون به عنوان مرجع استاندارهای حسابداری در آمریکا شناخته شد.

اما باید بدونی که کمیته رویه های حسابداری انجمن حسابداران رسمی امریکا همینجوری که تو پاراگراف قبل گفتم اولین نهاد حسابداری آمریکا بود، این نهاد از مه سال 1939 مشغول آماده کردن یکسری تحقیقات در زمینه حسابداری شد و نتایج اون رو به عنوان قوانین منتشر کرد. اما از زمانی که کمیسیون حسابداری اوراق بهادار تشکیل شد دیگر قوانین این انجمن باید به تایید این کمیته می رسید تا به عنوان قانون به حساب بیاد.

از سال 1973 در همین انجمن هیاتی به نام تدوین استاندارهای حسابداری مالی به وجود آمد که از اون زمان تا الان بیشتر فوانین توسط کمیسیون اوراق بهادار آمریکا تدوین میشه و انجمن حسابدارن آمریکا بیشتر به کارهای تحقیقاتی و چاپ مجلات در حوزه حسابداری می پردازه که برای حسابدارن اون کشور منبع معتبری به حساب میاد.

کشور های دیگه صنعتی اروپا به صورت عمده برای سر و سامون دادن به اصول و روش های جسابداری خودشون یکسری قوانین رو وضع کردند که این مجموعه قوانین مواردی مثل رعایت اصل های اساسی جسابداری ، فرم گزارش رسمی و روش حسابداری فعالیت های تجاری عمده رو مشخص می کردند.

نوشتن دفتر حساب در فرانسه

مثلا در فرانسه اکثر اصول اساسی حسابداری در قانون تجارت وجود داره و برای نوشتن فهرست امور مالی و حسابداری قوانین خاصی تعیین شد که معلوم میکنه فرم جسابداران باید به چه شکلی باشه.

همچنین باید بدونی که هیات ملی حسابداری فرانسه این قوانین و روش ها رو مشخص می کنه و کار انتشار مجله های معتبر حسابداری و تحقیقات در این زمینه رو انجمن خبره فرانسه به انجام میرسونه.

ایران

اولین جایی که به صورت رسمی در ایران، حرفه حسابداری و حسابرسی رو معرفی کرد قانون مالیات بود که در سال 1225 به تصویب رسید.

تو آیین نامه اجرایی، این قانونی که در سال 1340 توسط وزارت دارایی تصویب شده بود، فردی به نام کارشناس کنترل حساب معرفی شده بود که کار بررسی حساب ها رو برعهده داشت، حسابدار های ایران مثل بفیه کشورها به فکر تشکیل انجمن افتادند و در صدد تاسیس انجمن حسابداران و حسابرسان مستقل ایران برآمدند.

آیین نامه اجرای این انجمن در مرداد ماه سال 1340 توسط اداره دارایی تصویب و ابلاغ شد در آیین نامه اجرایی این انجمن به عنوان مرجع رسمی جهت رسیدگی به حساب ها و دفاتر اشخاص و شرکت ها معرفی شده بود همچنین در همین آیین نامه این انجمن دارای شخصیت مستقل و حقوقی به حساب می آمد.

دی ماه 1340 زمانی بود که اداره دارایی در مورد آماده کردن مقدمات تشکیل این انجمن پیشقدم شد و برای انجام کارهای مربوط به تایید صلاحیت داوطلبان عضویت در این انجمن، کمیسیونی رو به وجود آورد.

رییس این کمیسیون و اعضای تشکیل دهنده ی آن به تریب شامل نماینده وزیر دارایی، دادستان دیوان محاسبات، نمایندگان دادستان تهران، اتاق بازرگانی، کانون بانک ها، بانک مرکزی و سه نفر حسابدار متخصص بودند.

روند به این صورت بود که فرد درخواست رو به کمیسیون می داد و آنها طی مدت 9 ماه تقاضای آن ها رو پس گرفتن امتحان های لازم مورد بررسی قرار می دادند. اعضای انجمن طبق حکم وزیر به عنوان حسابدار های قسم خورده معرفی می شدند.

بالاخزه این انجمن با نام رسمی انجمن قانونی محاسبین قسم خورده و کارشناسان ایران تاسیس شد تعداد اعضای این انجمن در ابتدای کار 36 نفر بود و اولین جلسه آن در تیرماه سال 1342 بود.

انحمن حسابداری ایران

این انجمن تا خرداد ماه سال 1343 تنها انجمن حسابداری ایران بود اما در تیر همان سال انجمنی به نام انجمن حسابداران ایران به وجود آمد که هدف تاسیس آن نیز توسعه حرفه حسابداری و حسابرسی بود.

در سال 28 اسفند 1348 در قانون مالیات های مستقیم بندی اضافه شد که تو اون بند مفهوم جدیدی به نام حسابدارن رسمی به میون اومد، کار این حسابدارن رسیدگی به دفتر ها، حساب سود و زیان و ترازنامه برای تشخیص درآمد مشمول های مالیاتی بود.

همچنین در همین قانون بالا درباره ی تاسیس تشکلی به نام کانون حسابداران رسمی برای رسیدگی به کار این حسابدارن رسمی صحبت شد، این کانون با تعداد 54 عضو در همان سال اعلام حضور کرد.

اعضای اصلی این کانون توسط رای گیری در مجمع عمومی انتخاب می شد. کار کانون حسابدارن تا سال 1359 ادامه داشت اما در همین سال با اعلام باطل شدن قانون مربوط به حسابدارن رسمی از سوی شورای انقلاب، این کانون نیز از بین رفت.

تو سال های بعد از انقلاب سازمان حسابرسی با تصویب قانونی در تاریخ 5 بهمن سال 1362 در مجلس شورای اسلامی کارش رو با ادغام شرکت سهامی حسابرسی وزارت دارایی و موسسه حسابرسی سازمان صنایع ملی و سازمان برنامه آغاز کرد.

در سال 1376 موسسه های حسابرسی بنیاد مستضعفان و شهید از بین رفت و با کلیه کارمندها و امکانات به سازمان حسابرسی اضافه گردید. اساسنامه این انجمن رو به عنوان مرجع رسمی مربوط به گردآوری اصول و قانون های مربوط به حسابداری و حسابرسی معرفی می کند.

قانون استفاده از خدمات تخصصی حسابداران ذی صلاح در بهمن ماه سال 1372 تصویب شد که دولت می تونه جهت نظارت بهتر و دقیقتر برحساب ها و اطمینان کامل از صحتشون، از این قانون استفاده و نتایج این حسابدارن رو بررسی کنه.

بدین ترتیب سیستم حسابداری که از تمدن های باستانی آغاز شده بود با تغییرات اساسی که برات توضیح دادم به الان منتقل شد اما باید بدونی که بازم این سیستم حرکت رو به جلویی داره و به سمت استفاده از تکنولوژی میره.

در ادامه اول یکسری مفاهیم مربوط به حسابرسی و مبانی مدیریت دفتر حساب رو میگم و روند حرکتشون رو هم برات روشن می کنم و در آخر قسمت در مورد فناوری بلاک چین و استفاده از اون در نوشتن دفتر حساب صحبت می کنم.

معرفی کامل انواع دفتر حساب و کتاب مغازه

انواع دفتر حساب و کتاب مغازه

اولین چالشی که در زمینه نوشتن دفتر حساب،باهاش درگیر میشی اینکه انواعش رو بشناسی چون اگه ندوندیش ممکن دفتر هات قاطی بشه و ندوندی چی رو کجا نوشتی یا اینکه ممکنه به جای چند تا دفتر همه ی جزییات رو تو یه دفتر بنویسی، به صورت کلی به زحمت میوفتی.

پس بیا جلو و مطلب رو ادامه بده تا انواع دفتر حساب رو بشناسی و ببینی که در این زمینه هم مردم به سمت استفاده از تکنولوژی رفتند و کم کم سیستم های سنتی در حال از بین رفتن هستند.

تعریف دفتر حساب

دفتر حساب و کتاب یک نوع دفتر که کلیه درآمدها، بدهی ها معاملات مربوط به تجارت در آن ثبت میشه.

اهمیت استفاده از دفتر حساب و کتاب

اهمیت استفاده از دفتر حساب

محاسبه سود و ضرر

برنامه ریزی مالی بدون محاسبه سود و زیان در عمل ممکن نیست چون تو نمیتونی ارزیابی دقیقی از کارت بدست بیاری و با انجامش گامی اساسی رو انجام میدی.

موقعیت دقیق یک حساب

تو نمیتونی بدون استفاده از دفتر حساب اطلاعاتت رو ثبت و پیدا کنی و امکان تعیین حساب طلب و بدهی برات وجود نداره.

ذخیره زمان

زمان برای تو یکی از فاکتور های اساسی محسوب میشه و دلت میخواد که از زمانت بیشترین بهره رو ببری اما نمیتونی بدون استفاده از دفتر حساب مدیریت زمان رو به طور صحیح انجام بدی.

کاملترین دسته بندی دفترحساب براساس هدف استفاده

در واقع دفتر حساب خلاصه دایمی از مبالغی که تو در دفتر های پشتیبان ثبت میکنی. در هر کدوم از اون دفتر ها معاملات و جزییات آنها رو باید به دقت بنویسی تا زمان حساب و کتاب به مشکل نخوری.

خب الان یکم گیج شدی که این حرفی که میزنی یعنی چی؟

حالا چند نوع دفتر حساب داریم؟

به طور کلی باید از سه نوع دفتر حساب استفاده کنی که میتونی اونا رو به دفترهای پشتیبان و کل تقسیم بندی کنی.

دفتر حساب خرید

دفتر حساب تخصصی حسابداری که برای پیگیری خرید های مشتریان مورد استفادت قرار میگره و بهت میگه که کدوم مشتری هات بدهکارن و باید بهت پول پرداخت کنن.

دفتر حساب فروش

دفتر حساب فروش برای شناسایی طلبکارها مورد استفادت قرار میگیره در واقع بهت میگه که به چه اشخاصی باید پول پرداخت کنی و ازت خرید کردن.

دفتر حساب عمومی

تو این دفتر حساب اطلاعات کلی همه ی حساب هات نوشته میشه حالا چه اون حساب مربوط به طرفی باشه که بهش بدهی داری یا طرفی که ازش طلب داری، اطلاعات تمام خریدها و فروش هایی که انجام دادی، در کل موجودی و متغیر تمام حساب هات رو مشخص میکنه و بهت کمک میکنه تا دارایی های ثابت و متغیر رو مشخص کنی.

دفتر حساب اصلی رو میتونی به پنج دفتر تقسیم کنی که چهارتاش عنوان دفتر حساب پشتیبان دارند و اسم یکی دیگه رو باید دفتر حساب اصلی یا همون کل در نظر بگیری، برای اینکه اطلاعاتت راجع به این دفتر ها بره بالا مسیر زیر رو طی کن تا بتونی به طور تخصصی تر با انواع دفتر ها و نوشتشون آشنا بشی.

مسیر آشنایی با انواع دفتر حساب

1- با خوندن مقاله « پنج نوع دفتر حساب و کتاب باید دربارش بدونی » کاملترین اطلاعات درباره ی انواع دفتر حساب و کتاب عمومی رو کسب می کنی.

2-تو مقاله « معرفی برترین ابزار های نوشتن دفتر کل و روزنامه » بهترین ابزارهای نوشتن دفتر کل و رزونامه رو میتونی پیدا کنی.

3- « معرفی سه سایت برتر دانلود رایگان آموزش دفتر نویسی حسابداری » بهت سایت هایی رو معرفی می کنه که میتونی برای آموزش دفتر نویسی ازشون استفاده کنی.

معرفی کامل انواع دفتر حساب و کتاب براساس قالب

دسته بندی دفتر حساب براساس قالب

اگه یادت باشه تو مقدمه با هم دیگه درباره ی کرونا صحبت کردیم که چقدر خطرناکه و تا حالا چقدر از فعالیت های اقتصادی تو تلش گیر کردن و آینده ای جز نابودی انتظارشون رو نکشید.

دانشمندان میگن که ممکنه یکی از دلایل به وجود آمدن کرونا، انتقام طبیعت از ما انسان ها باشه تا بهمون نشون بده سالها قطع کردن درختان، آتش زدن مراتع برای تولید کاغذ بیشتر و در کل بی محلی به طبیعت چه نتایجی داره و در اصلاح بهمون بگه « یه من ماست چقدر کره داره».

پیش خودت میگی که این توضیحات چه ربطی به دفتر حساب داره، ربطش اینکه تو با استفاده از دفتر حساب کاغذی داری تیشه به ریشه خودت میزینی و طبیعت رو نابود می کنی خب می پرسی چجوری؟

جوابش واضحه وقتی از دفتر حساب کاغذی استفاده کنی در عمل تقاضا برای تولید کاغذ رو بالا می بری و باید درخت های بیشتری قطع بشه که به طبیعت ضربه میزنه.

ازت می خوام تا دسته بندی دفتر حساب رو بخونی تا ذهنت درباره ی این موضوع شفاف تر بشه.

دفتر حساب فیزیکی

همین دفتر حساب های کاغذی که هرروز استفاده میکنی به عنوان دفتر حساب فیزیکی شناخته میشه. در طول سال خیلی ازشون رو پر میکنی و کاغذ بیشتری استفاده می کنی که منجر به اتفاقاتی مثل رانش زمین یا سیل به خاطر کمبود پوشش گیاهی میشه.

دفتر حساب الکترونیکی

از زمانی که تکنولوژی پیشرفت کرد دنیا به طور چشمگیری تغییر کرد و همه سعی کردن از این فرصت جهت بهبود کارشون استفاده کنند تا هم بتونن کار خودشون رو راحتتر کنند و هم اینکه دنیا بهتری رو بسازند.

تو هم یکی از اعضای این جهان هستی و نقشت خیلی مهمه و باید این نقش رو به طور صحیح انجام بدی.

برای اینکه بتونی نحوه صحیح انجام کار رو بدونی مسیر پایین رو دنبال کن.

مسیر آشنایی با دفتر حساب الکترونیکی

1- « چهار ویژگی که هر دفتر حساب باید داشته باشه؟ » بهت یاد میده که یه دفتر حساب باید چه ویژگی هایی رو داشته باشه تا مفید و کاربردی باشه.

2- تو مقاله « پنج عیب بزرگ دفتر حساب مغازه » درباره ی یکسری دیگه از عیب های دفتر حساب صحبت کردم.

3- « معرفی چهار سایت برتر آموزش حسابداری مغازه با اکسل » بهت سایت های آموزشی حسابداری با اکسل رو معرفی می کنه تا بتونی یکیشون رو انتخاب کنی.

4-تو مقاله « دانلود نرم افزار حساب و کتاب روزانه برای کامپیوتر یا موبایل؟ » بین نرم افزار های حسابداری کامپیوتر و موبایل یک مقایسه ای رو انجام دادم تا برای انتخاب کارت رو راحتتر کنم.

5-« آموزش تصویری نوشتن دفتر حساب اندروید مغازه »نحوه نوشتن دفتر حساب داخل یه برنامه موبایل رو بهت یاد میده.

خب بزار یه چیزی دیگه بهت بگم، اگه مقالات بالا رو بخونی میبینی که دفتر حساب کاغذی علاوه بر مشکلات محیط زیستی که برای تو به وجود میاره، نگرانی و استرس زیادی رو هم برات ایجاد میکنه.

تو این شرایط کشورمون که پر از اضطراب و فشاره، دیگه نباید الکی به خودت فشار بیاری و سلامتیت رو به خطر بندازی، دفتر حساب کاغذی رو کنار بزار و به سمت تکنولوژی برو تا هم راحت باشی و هم سلامتت به خطر نیوفته.

تفاوت های اساسی طلبکار و بدهکار

مفهوم طلبکار و بدهکار در دفتر حساب

مفهوم طلبکار و بدهکار یکی از مفاهیمی که خیلی گیجت میکنه که خیلی اوقات در تشخیصش اشتباه میکنی.

اگه یادت باشه در قسمت تقسیم بندی دفتر حساب برحسب هدف استفاده، اسم دفتر حساب خرید و فروش رو شنیدی، حب ربطش به اینجا چیه؟

اگه تو ندونی که طلبکار و بدهکار کی هستن در عمل نمیتونی از این دو نوع دفتر درست استفاده کنی و حتما به مشکل برمیخوری چون که ستون هاشون رو قاطی می کنی، مبلغ طلبکار رو به جای بدهکار می زنی، موقع حساب سود و زیان دچار اشتباه فاحش میشی و نمیتونی برنامه ریزی مالی درستی انجام بدی.

برای این که هم یکم خستگی در بره و هم یه چیز کاربردی و جذاب یاد بگیری مقاله « با مزه ترین تعریف طلبکار و بدهکار با سریال ساختمان پزشکان » رو بخون.

راهنمای کامل مدیریت دفتر حساب

این همه مسیر رو خوندی تا بتونی به اینجای کار برسی و قسمت اصلی ماجرا رو انجام بدی، برای انجامش باید از چیزایی که بالا خوندی استفاده کنی تا بتونی به خوبی دفتر حسابت رو مدیریت کنی.

قدم های زیر رو به ترتیب جلو برو تا بتونی خیلی سریع و راحت مدیریت حساب و کتابت رو انجام بدی و دیگه دردسر نکشی و فشارت جابه جا نشه که یه دفعه قلبت آسیب ببینه.

قدم اول: سیستم حسابداری رو مشخص کن

برای اینکه بتونی مدیریت دفتر حساب رو به خوبی انجام بدی نیاز به این داری که نوع سیستم حسابداری خودت رو مشخص کنی.

الان میپرسی که نمی دونی چند نوع سیستم حسابداری داریم؟

خب نگران نباش میتونی دسته بندی اونا رو پایین بخونی.

راهنمای کامل سیستم های حسابداری

یک طرفه

در این نوع حسابداری تو از یک حساب برای بدهکاری و طلبکاری ها استفاده میکنی و میتونی با استفاده از مانده آن حساب سود و زیانت رو مشخص کنی.

کارشناس ها توصیه می کنن که تو این نوع از برنامه های حسابداری استفاده کنی.

دو طرفه

تو این نوع حسابداری برای بدهکاری یک حساب تعریف می کنی و برای طلبکاری هم یه حساب جداگانه در نظر می گیری و براساس مانده این دو حساب سود و زیانت رو مشخص می کنی.

برای این نوع حسابداری هم میتونی حسابدار استخدام کنی و یا میتونی خودت انجامش بدی، مقاله برترین روش های نگهداری دفتر حساب در مغازه بهت میگه کی به حسابدار نیاز داری و کی نیاز نداری.

قدم دوم: دفتر حسابت رو چک کن

بعد از اینکه سیستم حسابداری رو مشخص کردی، نوشته های دفتر حسابت رو یه بررسی بکن یعنی که دفتر حساب رو با رسیدها و فاکتور فروشت مقایسه کن و مبالغش رو پایین و بالا کن تا یه وقت اشتباه نکرده باشی.

حواست به این باشه که باید فاکتور فروشت رو درست تنظیم کنی تا کارت سریعتر انجام بشه، مسیر پایین بهت یاد میده که چجوری یه فاکتور رو به راحتی و با دقت کامل تنظیم کنی.

مسیر تنظیم فاکتور فروش

1- مقاله هفت نوع فاکتور فروش که باید دربارش بدونی راهنمای کامل فاکتور فروش های موجود رو برات به صورت لیستی معرفی می کنه.

2- معرفی برترین مرکز های خرید فاکتور فروش برترین مراکز فروش فاکتور رسمی رو برات معرفی کرده تا بتونی راحت بینشون مقایسه کنی و انتخابت رو انجام بدی.

3- نحوه ساخت فاکتور فروش در اکسل بهت آموزش میده که چجوری میتونی داخل اکسل فاکتور خودت رو بسازی.

4- مقاله معرفی چهار نرم افزار صدور فاکتور رایگان در کامپیوتر بهت چهار تا از نرم افزار های خوب ساخت رایگان فاکتور فروش رو برات معرفی می کنه و ویژگی هاشون رو هم به ترتیب بهت میگه.

5- دانلود برنامه ایجاد فاکتور برات برنامه های ایجاد فاکتور در موبایل رو لیست کزده و کمکت میکنه کارت رو سریعتر انجام بدی.

6-صدور فاکتور آنلاین یکی از امکانات جدید بازاره که مقاله بررسی یازده ویژگی که باید درباره ساخت فاکتور آنلاین با پی پینگ بدونی برات این مورد رو برسی میکنه.

قدم سوم: لیست درآمد و هزینه هات رو مشخص کن

تو قدم سوم باید لیست درآمد و هزینه هات رو مشخص کنی که بعدا بتونی ازش تو تعیین سود و زیانت ازش استفاده کنی.

لیست درآمد و هزینه ها رو باید به صورت کلی بنویسی یعنی که اول باید دفتر های پشتیبان رو بررسی کنی بعد در دفتر کل ثبت رو انجام بدی و سپس براساس مقادیر دفتر کل لیست هزینه های کلیت رو مشخص می کنی.

تو مقاله « چک لیست هزینه های پیمانکار ساختمانی در دفتر حساب » تمام هزینه های یک پیمانکار ساختمانی رو میتونی ببینی تا که بتونی قبل از کارت یه برآورد نسبت به هزینه ها و درآمد داشته باشی.

قدم چهارم: سود و ریانت رو مشخص کن

در آخرین قسمت کار باید سود و زیانت رو مشخص کنی، این قسمت برای هر کسب و کاری مهمه چون که مشخص میکنه که آیا اون کسب و کار و به صرفه هست یا خیر.

برای تعیین سود و زیانت باید لیست درآمد ها و هزینه ها رو با هم مقایسه کنی و براساس این مقایسه می تونی مانده حسابت رو تعیین کنی که با استفاده از این مورد و فاکتور فروش میتونی سود و زیانت رو مشخص کنی.

خب با استفاده از این چهار تا مرحله می تونی حساب و کتابت رو مدیریت کنی و دچار دردسر نشی، نوع دفتر حساب خیلی میتونه تو سرعت مدیریت دفتر حسابت تاثیر داشته باشه و بهتره که به سمت استفاده از تکنولوژی بری.

جدیدترین ابزار نوشتن دفتر حساب

تو قسمت های قبلی درباره ی تکنولوژی و لزوم حرکتت به سمت این حوزه زیاد شنیدی، تو این قسمت مقاله به طور اختصاصی درباره ی ابزارهای نوین نوشتن دفتر حساب می خونی تا باهاشون آشنا بشی و بتونی راحتتر ازشون استفاده کنی.

دفتر حساب توزیع شده

میتونی با استفاده از دفتر حساب توزیع شده یک منبع ذخیره اطلاعات اشتراکی درست کنی که میتونی ذخیره اطلاعاتت رو بر روی چند سایت رو به صورت همزمان انجام بدی، این سایت ها میتونن متعلق به شریک هات باشن یا اینکه ممکنه متعلق به شعبه های مختلفت باشه و یا متعلق به محصول های متفاووت باشه که متعلق به شریکبه صورت همزمان انجام میدی.

هر تغییری رو که داخل دفتر حساب انجام میدی همه شریک هات میتونن ببینن و بعد از تایید اونا اطلاعات ثبت و به روز میشه. همچنین باید بدونی امنیت این دفتر حساب خیلی بالاست چون که از کلید های رمزنگاری برای مدیریت دفتر حسابت استفاده می کنی.

با استفاده از این دفتر حساب هم از امنیت حساب و کتابت اطمینان حاصل میکنی و هم امکان دسترسی به اطلاعات رو به شریک هات هم دادی تا اونا هم بتونن حساب و کتاب رو ببینن.

میدونم که توی ذهنت این سوال شکل گرفته که چرا باید دفتر حساب متمرکز رو ول کنم و برم سراغ توزیع شده؟

چون که تو دوست نداری که یه غریبه بتونه به دفتر حسابت ذسترسی پیدا کنه یا اینکه توی شرکت کسی با استفاده از این اطلاعات بتونه کلاهبرداری کنه، یا اینکه دوست داری از شر گیر های شریک هات راحت بشی که همه ی این موارد و خیلی چیز های دیگه رو میتونی با استفاده از دفتر حساب متمرکز انجام بدی.

علاوه بر اون وقتی که تو داری از دفتر حساب متمرکز استفاده می کنی در واقع فناوری بلاک چین رو یاد میگیری که جاهای دیگه هم میتونی ازش استفاده کنی، چون که پایه فناوری بلاک چین رمز ارزها استفاده میکنی.

تا چند وقت دیگه تو میتونی مقاله توضیح کاملتر درباره ی دفتر حساب توزیع شده و مفاهیم مرتبط با اون مثل بلاک چین، رمز ارز و ... رو تو همین سایت بخونی.

کاربرد دفتر حساب توزیع شده

با استفاده از این نوع دفتر حساب میتونی در کارهای شرکت، موسسه و یا کاسبیت تحول به وجود بیاری چون که پتانسیل بالایی برات به وجود میاره.

چند تا از حوزه های کاربردی این نوع دفتر رو پایین میتونی بخونی:

مالی

موزیک و سرگرمی

دارایی گرانبها

کارهای هنری

تامین زنجیره کالاهای مختلف

اگه تو میخوای به روز باشی باید این فناوری رو کامل یاد بگیری چون همین دفتر حساب نو ظهور درآینده تمام زمینه های کاری رو فرا میگره.

انواع دفتر حساب توزیع شده

این نوع دفتر رو هم میتونی طبق دو معیار تقسیم بندی کنی، که اونا رو پایین میتونی پیدا کنی.

براساس مجاز بودن

تو میتونی براساس این معیار دو نوع مجاز و غیر مجاز رو پیدا کنی، در نوع مجاز تو به شریک هات اجازه ثبت معامله جدید رو میدی اما در غیر مجاز تو این دسترسی رو برای کسی دیگه فعال نمی کنی.

براساس ماینر یا خیر بودن

در فناوری بلاک چین مفهومی به نام ماینر وجود داره به معنی کسی که دستگاه استخراج رمز ارزها یا سکه ها رو داره و میتونه اونا رو استخراج کنه در مقابل فردی وجود داره که در سیستم سکه ها یا رمز ارزها رو به اشتراک میزاره و بهش خیر میگن.

برهمین اساس هنگام استفاده از دفتر حساب توزیع شده تو میتونی دو نوع فرد ببینی اولی ماینر و دومی خیر نام دارد که درصد سهم سودشون رو در شراکت تعیین می کنه.

تو میتونی ماینر باشی اگه دفتر حساب رو ایجاد کنی و سکه های اولیه و دستگاه استخراج رو به اشتراک بزاری و بقیه شریک هات هم به طور طبیعی خیر نام میگزن و در ادامه کار با اشتراک گذاشتن تعدادی سکه وارد شراکت میشن.

ب استفاده از این نوع هم حساب و کتاب منظم ایجاد میکنی تا خودت شریک هات بتونین یه راحتی یه برآرود از سود مالیتون به دست بیارید و و هم از کلاهبرداری و دزدی حسابت نمیترسی و خیالت رو نسبت بهش راحت میکنه.

تو این قسمت تونستی درباره ی ابزار دفتر حساب توزیع شده اطلاعات خوبی کسب کنی که بهت کمک میکنه تا اهمیت روز افزون تکنولوژی و حرکت به سمت اون رو ببینی.

ابزارهای لازم نوشتن دفتر حساب

تو این مقاله درباره ی سیر تا پیاز دفتر حساب اطلاعات پیدا کردی و یکسری مسیر ها پیدا کردی تا بتونی راحت حساب و کتابت رو مدیریت کنی، در آخر کار هم درباره ی جدید ترین ابزار نوشتن دفتر یاد گرفتی و الان به همه ی ابزارهای لازم برای نوشتنش مجهز هستی فقط باید انتخاب کنی.

حالا با من حرف بزن.

از کدوم ابزار تکنولوژی برای نوشتن دفتر حسابت استفاده کردی؟ و چه منفعت ازش کسب کردی؟

جوابت رو همین پایین سایت تو قسمت دیدگاه ها برام بنویس.

نظرات
  1. فضل الرحمن
    17 دی 1399

    حسابداري

نظر بدهید!
code

رقم نصب کن، حساب کتاب کن و لذت ببر!

منتظر چه هستی؟ با دفتر حساب طلب و بدهی رقم شروع کن و با ثبت رایگان اولین حساب کتاب از راحتی و سرعت آن لذت ببر